Czy brama garażowa może otwierać się do zewnątrz?
Sposób otwierania i zamykania to jeden z najważniejszych aspektów, który powinno się wziąć pod uwagę podczas wyboru bramy garażowej. Od tego czynnika w dużej mierze zależy wygoda obsługi tej konstrukcji. Czy dostępne są modele otwierane na zewnątrz i kiedy warto się na nie zdecydować? Wyjaśniamy!
Jakie są zalety bram garażowych otwieranych na zewnątrz?
W ofertach producentów bram garażowych można znaleźć m.in. bramę w wersji jedno- albo dwuskrzydłowej – to jeden z najpopularniejszych z modeli otwierających się na zewnątrz. Nazywana też bramą rozwierną może być obsługiwana ręcznie lub wyposażona w napęd elektryczny, który jeszcze zwiększa wygodę jej użytkowania.
Bezsprzecznie do najważniejszych zalet bram garażowych otwierających się na zewnątrz trzeba zaliczyć oszczędność miejsca w garażu. Nie zawsze istnieje możliwość montażu bram typu segmentowego czy uchylnego, które do prawidłowego działania wymagają przestrzeni pod sufitem, a także wystarczająco solidnej więźby dachowej. W takich okolicznościach idealnie sprawdzi się właśnie brama garażowa rozwierna.
Kiedy brama garażowa otwierana na zewnątrz to zły pomysł?
Brama garażowa skrzydłowa jest łatwa w obsłudze i nie zabiera miejsca w pomieszczeniu – jednakże podczas otwierania potrzebuje przestrzeni na podjeździe. Nie jest to problemem, gdy ten jest długi. Natomiast gdy mamy do czynienia z krótkim podjazdem albo znajdującym się tuż przy ulicy, tego typu brama może okazać się niemożliwa do zamontowania lub po prostu niefunkcjonalna.
Jako działający w Łodzi producent bram garażowych w takiej sytuacji proponujemy innego rodzaju konstrukcje, w tym takie, których płaszcz kryje się w środku pomieszczenia, ale nie tylko. Często wybierane rozwiązania to:
- brama typu segmentowego,
- brama typu uchylnego,
- brama typu rolowanego.